Ekologiczne budownictwo – co to jest?

Coraz częściej w przestrzeni medialnej spotykamy się z pojęciami związanymi z ekologią. Dotyczą one wielu dziedzin naszego życia na przykład takich jak motoryzacja, styl życia, odżywianie lub budownictwo. Na tym ostatnim punkcie dzisiaj się skupimy, ponieważ często o ten temat pytacie.

Co to jest ekologiczne budownictwo?

Oczywiście chcąc sprawdzić, czym jest ekologiczne budownictwo, możemy poszukać w literaturze lub w Internecie definicji. Definicja ta powie nam, że ekologiczne wznoszenie budynków polega na stosowaniu się do zasad zrównoważonego rozwoju, co przekłada się na dbałość o środowisko. Jak jednak interpretować tę definicję, szczególnie w odniesieniu do naszego, czyli środkowoeuropejskiego budownictwa.

Co to znaczy budować ekologicznie w Polsce?

Przede wszystkim, kiedy mówimy o ekologicznym budownictwie https://jw-a.pl/ w Polsce, to powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że nasze domy powinny być budowane w takiej technologii, aby zużywały jak najmniej energii, a zwłaszcza energii cieplnej.

W naszym kraju jest to czynnik, który znacząco determinuje emisyjność budynku. Jeśli już mówimy tutaj emisyjności, to trzeba pamiętać, że podejście do ekologii oznacza analizowanie budynku ekologicznego, nie tylko w fazie budowy.

Musimy brać pod uwagę etap wznoszenia, użytkowania i ewentualnego wyburzenia i utylizacji. W tym kontekście może się okazać, że budowa domu w technologii ceramicznej może być bardziej ekologiczna niż budowa domów drewnianych. Budulec ceramiczny najczęściej produkujemy w kraju z rodzimych surowców, najlepsze drewno konstrukcyjne przeważnie importujemy.

Ekologiczny dom jest ekologicznie zaprojektowany

Trzeba pamiętać też o tym, że materiały budowlane i odpowiednia izolacja cieplna to nie wszystko. Prawdziwy dom ekologiczny jest tak projektowany, aby w jak największym stopniu wykorzystywał naturalne walory terenu, na którym jest zbudowany, czyli stopień nasłonecznienia itp.