Żadne biuro ani firma nie obędzie się bez ogromnej ilości papieru ksero. To właśnie on będzie podstawą dla umów, rozliczeń i miliona innych rzeczy. Jednak często powstaje pytania, czy dana gramatura nadaje się do wszystkich zadań. Jak się okazuje – nie do końca. Jaki związek ma gramatura z przeznaczeniem i który papier powinno się wybrać? Warto się temu przyjrzeć.
Gramatura – czym jest?
Jest to jeden z najbardziej kluczowych elementów papieru ksero https://biurwa.pl/papier-ksero-bialy – możesz zobaczyć dokładną specyfikację danego produktu.. Określa on ciężar jednego metra kwadratowego danego produktu, co bezpośrednio przekłada się na dookreślenie jego grubości.
Jak prosto można się domyślić, im grubszy papier, tym trwalszy i mniej przezroczysty. Zwykle spotkamy się z gramaturą o wartości 80 g/m2, jednak to nie jedyna opcja dostępna na rynku.
Jakie grubości papieru ksero istnieją?
Każda grubość ma swoje własne właściwości, które przeznaczają je do innych zadań. Warto dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda ten podział.
- Standardowa gramatura 80 g/m2 – świetnie nada się do wydruku atramentowego w kolorystyce czarno-białej zarówno w domu, jak i w biurze.
- Gramatura 90 g/m2 – to rozwiązanie, które nada się do druku korespondencji wychodzącej, która posiada większą możliwość uszkodzenia i ma się również lepiej prezentować.
- Gramatura od 90 do 120 g/m2 – to opcja przeznaczona do druku laserowego, który mógłby uszkodzić papier ksero o niższej grubości.
- Gramatura powyżej 160 g/m2 – to rozwiązanie na wysokiej jakości zdjęcia, które w innym wypadku straciłyby swoją ostrość.