Procesy i strategie logistyczne w firmie

Procesy logistyczne to uporządkowane i zaplanowane działanie, które wiążą się z przepływem towarów. W tym wypadku niezbędne są strategie logistyczne, które pozwolą działać w zgodzie z wymogami odbiorców. Czego dotyczą te pojęcia? Jakie zalety ma audyt logistyczny? O czym trzeba pamiętać? Kiedy skorzystać z takiej opcji?

Audyt logistyczny

W wielu firmach przeprowadzany jest audyt logistyczny, czyli kontrola wszelkich procesów związanych z logistyką. To zajęcie dla specjalisty, który wskaże wszelkie nieprawidłowości i pozwoli wdrożyć działania naprawcze. Z audytu skorzystać może praktycznie każda firma, jaka zajmuje się przewożeniem towarów. Na szczęście szeroka oferta usług audytowych daje sporo opcji. Takie firmy jak Logit wykonają audyt logistyczny za nas,

Procesy logistyczne

procesy logistyczneCzego dotyczą takie procesy? Przede wszystkim polegają na fizycznym przemieszczaniu towarów przez fazy działalności w firmie, tak aby osiągnąć zamierzony cel. Wszystkie działania tworzą system logistyczny, czyli zbiór podsystemów, takich jak:

  • zaopatrzenie
  • produkcja
  • transport
  • magazynowanie
  • zbyt
  • relacja między podsystemami i ich własnościami

Nie zapominajmy o tym, że wszelkie procesy logistyczne są wspomagane przez informatyczne systemy o nowoczesnych technologiach. Coraz chętniej stawiamy na outsourcing logistyczny, czyli oddawanie pracy firmom zewnętrznym, które zapewniają precyzję, dobrą jakość i atrakcyjną cenę. W efekcie uzyskamy usługi logistyczne na wysokim poziomie, zgodnie z oczekiwaniami firmy. Ważnym pojęciem są też strategie logistyczne, jakie są ustalane już na początku działania firmy.